İzmir de Ulaşım

BİR BELEDİYE BAŞKANININ ASIL AMACI HALKIN GÖZÜNDE DEĞER KAZNAMAKTIR

00 0000, 00:00
 Gürkan GENÇ: Sayın Başkanım öncelikle söze girecek olursak; 2 Dönemdir Didim Belediye başkanısınız. 1. Döneminizde % 27 ile seçim alırken 2. Dönemiz de % 55’lik bir oy oranına sahip oldunuz? Bunu nasıl başardınız?
Mümin KAMACI: Değerli Basın Mensubu arkadaşım, tabii ki bir belediye başkanının asıl amacı halkın gözünde değer kazanmaktır. Biz ilk geldiğimizde küçük oy oranlarıyla başkanlığa gel sekte icraatlarımızla çalışmalarımızla ve en yüce değer olan emeğimizle hem halkımızın yanında olduk hem de halkımıza yardım ettik. Didim biz geldiğimizde bu durumda değildi. Biz 8 yıllık bir süreç içerisinde birçok yatırım yaptık ve kentimizi geliştirdik. E halk bunları görerek oyunu bize verdi. Tek dayanak noktamız çalışmalarımızdır.
Engin KIRAÇ: Sayın Başkanım peki bu çalışmalarınız içerisinde gençler, engelliler ve kadınlar için neler yaptınız? Veya halen yapamadığınız ama yapacak olduğunuz projeleriniz var mı? Varsa bunları öğrenebilir miyiz?
Mümin KAMACI: Geçmişte yaptığımız ve devamı gelen projelerimiz var şu anda. Gençlerimiz için çok geniş kapsamlı bir kültür merkezi yapıldı. Aynı zamanda tiyatro geleneğine sahip çıkıyoruz. Deniz sporlarına önem veriyoruz. Yelkencilik klubumuz var. Gençlerimiz okulları bittiğinde zamanlarını geçirecek bir alana sahip oldular. Kadınlarımız için iş kursları, eğitim seminerleri aynı zamanda da kermeslerini yapmak üzere kermes alanları yapıldı. Orada hem ürün üretmek hem de ürettiklerini satmak için teşvik ediyoruz. Engellilerimiz için de engelliler derneğimizle birlikte parklar, eğitim alanları, engelli arabası dağıtımları yapılıyor. Didim de yapılan her çalışma engelliler göz önünde tutularak yapılıyor. Aynı zamanda 5 ayrı dalda müsabakalara katılan Didim Belediye spor Takımımız da var. Bunların devamı da önümüzdeki dönemlerde mutlaka gelecek.
Engin KIRAÇ: Sayın Başkanım Didim denildiğinde aklımıza gelen faktörlerden biriside İngilizler. İngilizler Didim için ne ifade ediyor? Didim aynı şekilde neden İngilizlerin yoğun ilgi gösterdiği bir kent?
Mümin KAMACI: İngilizlerin Didim hayranıdırlar. Didim’i sevdikleri için geliyorlar. Didim’in bir turizm kenti olmasından dolayı İngilizlerin dikkatini çekiyor. İngilizlerin yaşadığı mahallelerde İngiliz mahalle temsilcilerimiz var. Temsilcilerimiz belediye meclisine geldiklerinde yaşadıkları sorunları anlatıp
birlikte çözüm bulabiliyoruz. Bu da İngilizlerin Didim’i seçmesinde önemli bir etken.
Gürkan GENÇ: Yaz kış nüfusları oranlarındaki değişim nedir?
Mümin KAMACI: Kışın elli bin civarlarında olan nüfusumuz kışın üç yüz binlere ulaşıyor.
Gürkan GENÇ: Sayın Başkanım yoldan gelirken çok güzel bir parke taşı döşemesi yapılmıştı? Bunu nasıl yaptınız? Neye mal oldu?
Mümin KAMACI: Evet yollarımız şu anda gayet iyi bir şekilde yapılıyor. Çoğu yeri bitirdik. Eskiden çok fazla maliyet olduğundan ve bizimde çok fazla maliyetleri kaldıracak bir gücümüz olmadığından parke taşı fabrikası kurduk. Bu fabrika hem halkımıza iş olanağı hem de belediyemizin parke taşı ihtiyacı karşılamak adına kuruldu ve çokta iyi oldu. Bu sayede halkımızın kullandığı yolların düzenli bir şekilde yapılmasını sağladık ve bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz.
Gürkan GENÇ: Sayın Başkanım araştırdığımız kadarıyla Türkiye çapında yapılan bir araştırmada ödüller aldınız? Bu araştırmanın içeriği neydi?
Mümin KAMACI: Evet Türkiye çapında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan ‘’En Temiz Kent’’ araştırmasında Türkiye 1. Olduk. Tabi nüfusu on bin ile elli bin olan kategoride aldık bu başarımızı. Belediyemiz temizlik konusunda çok titiz bir şekilde çalışıyor. Çevre temizliği konusunda personellerimiz çok donanımlı bir şekilde hizmet veriyorlar. Aynı şekilde sahil bandımızı ve denizimizi de çok büyük bir emekle temizliyor. Kirlilik seviyesini sıfır derecesine çekmek en büyük görev olarak düşüyor üzerimize. Alt yapılarımız çok büyük oranda tamamlandı ve Didim’e gelen her vatandaş bunu görmektedir. Çevre düzenlemeleri, ağaçlandırmalar ve sahil düzenlemelerinin büyük rolü vardır bu ödülü almamızda.
Engin KIRAÇ: Sayın Başkanım birde gündemde Aydın ilimizin Büyükşehir olması yönünde büyük atılımlar ve çalışmalar var. Aydın Belediyesi’nin büyükşehir olması Didim’e ne kazandıracak ne kaybettirecek?
Mümin KAMACI: Sevgili Kardeşim. Biliyorsunuz ki yerel yönetimler görevini yürüten belediye başkanlıkları adından da anlaşıldığı gibi yerinden yönetimlerle sağlanır. Aydın’ın büyükşehir olması Didim’e bir şey kazandırmayacak. Bu bizim
için bir dezavantaj. Çünkü Aydın Büyükşehir olduğunda bazı belediyelik yerler bize mahalle olarak bağlanacak ve ilçemizin bazı sorumlulukları Büyükşehir Belediyesinde olacak. Bu da vatandaşın sorunlarının çözüm yolunda zorlaştıracak. Şu anda biz belediye olarak sorunların çözümünü kolayca tespit edip ve kısa süre içerisinde çözüm üretebiliyoruz. Ama büyükşehir olduğunda sorunların çözüm muhatabı büyükşehir olacağı için soruna çözüm getirmek biraz daha uzayacak ve halk bundan rahatsız olacak.
Gürkan GENÇ: Sayın Başkanım peki diğer belde belediyeleri olsun muhtarlıklar olsun Didim Belediyesi’nden yardım istediklerinde götürüyor musunuz? Yardımlaşıyor musunuz?
Mümin KAMACI: Ee tabi Akbük Belediyesi olsun Söke Belediyesi olsun yardım istediklerinde özellikle iş makinesi konusunda yardım ediyoruz. Aynı şekilde muhtarlıklarımızda bir yardım istediğinizde koşturuyoruz. Birbirimize yardımcı olma konusunda bir sıkıntımız yok. Gerektiğinde gerektiği şekilde yardımlarımızı esirgemiyoruz. Zaten küçük bir yer burası. Ben Didim Belediyesi Başkanı olarak her türlü yardım ederim.
Engin KIRAÇ: Sayın Başkanım Didim Belediyesi olarak sosyal yardımlar konusunda neler yapıyorsunuz? Ne gibi faaliyetleriniz var?
Mümin KAMACI: Sosyal yardımlar konusunda belediyemize başvuru yapan herkese hiçbir ayrım yapmadan elimizden geleni yapıyoruz. Aslında sosyal yardım sosyal devletin işidir. Devlet bu görevi yürütmelidir. Fakat bunu pek göremiyoruz. Ama sonuç olarak biz belediyemiz bütçesiyle kendi elimizle her türlü vatandaşımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.İşsiz olanlara turizmin etkisinden dolayı iş bulabiliyoruz. İhtiyacı olan ailelerimize gerektiği şekilde yardımlarımızı götürüyoruz.
Engin KIRAÇ: Sayın Başkanım son olarak, siz belediye başkanı adayı iken vatandaşa hangi vaatleri verdiniz? Başkan olduktan sonra bu vaatlerden hangilerini gerçekleştirdiniz ve hangilerini gerçekleştiremediniz?
Mümin KAMACI: Ben adaylık dönemimde vatandaşıma hiçbir vaat vermedim. Belediye başkanlığına gelmeden önce boş vaatler vermek bizim gibi sosyal bir belediyecilik anlayışına yakışmaz. Yapabileceklerimizi söylemek en iyisidir burada. Biz 2004’te Didim’i turizm kenti yapacağız dedik ve bu konuda önemli
yatırımlar ve önemli adımlar attık. Söylediğimiz gibi Didim turizm kenti olma konusunda çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Turizm kenti olmak konusunda henüz bitti diyemeyiz ama önümüzde süreçlerde çok hızlı bir şekilde bitirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.
Yükleniyor...

YAZARIN DİĞER KÖŞE YAZILARI