İzmir de Ulaşım

DENİZ VE ARKADAŞLARI YENİDEN YARGILANSIN

10 Mayıs 2021, 16:30
Metin TANRIVERDİ
 6 MAYIS 

DENİZ VE ARKADAŞLARI DA MENDERES VE ARKADAŞLARI GİBİ YENİDEN YARGILANSIN  HUKUKA VE ADELETE AYKIRI  YARGILANDIKLARI ORTAYA ÇIKSIN !

 Artık Deniz’in, Yusuf’un, Hüseyin’in kahramanlıkları ile translara geçmeyi bırakalım, Deniz ve arkadaşlarının  yeniden yargılanması için girişimlerde bulunalım

6 Mayısı herkes anıyor,  üzüntüsünü söylüyor ama hiç bir kimsenin aklına gelmiyor ki; Deniz ve arkadaşları yeniden yargılansın. 

Hukuk alet edilerek Denizler katledildi.

Hukuka uygun adil bir yargılama yapılsaydı Denizler idam edilmeyeceği , bütün hukukçularca teyit edildiği halde, hiç  bir  kimse yeniden yargılamayı gündeme taşımıyor.

Yıllar geçse de haksız hukuksuz yargılama zaman aşımına uğramaz kuralı hukukun ve adaletin temel ilkesidir.   Bu günde olsa adaletin yerini bulması için  yargılama yapmak adalet deki zaafın giderilmesinde temel kuraldır.

Bırakalım Denizin yiğitliği ile transa geçmeyi. Denizin hakkını arayın. İdam sehpasında kahramanlık olmaz, sadece yarım kalan bir idealin burukluğu yaşanır. Denizde vasiyetnamesinde bilim adamı olun tavsiyesi ile burukluğunu  ifade etmiş.

Evet cellatlar Deniz ve arkadaslarının gözlerinde korkuyu aramış olabilirler.  Boşuna aramışlardır.

 O gün Denizleri koruyacak Hukuki girişimlerin cesareti  tam olarak belki  gösterilemedi. Denizin önderliğinde cesareti yaşayan on binlerce eğitimli kitle, Deniz asılırken denizin ihtiyacı varken sanki yer yarılıp içine düşmüşcesine kayboldular...  Denizi yalnız bıraktılar. Deniz giderken ortada olmayan kitle denizlerin idamından bir iki yıl sonra yerden mantar biter gibi, yeniden ortaya çıktılar ama  Denizlere ağıt yakmaktan başka bir işe yaramadılar .  Iyi de  Denizler yargılanırken neredeydiniz?

 Ama bu gün,  hukuk alet edilerek Denizleri canice katleden cellatları yargı önüne çıkarma girişimleri neden yapılmaz ?

 

Ey Denizlerin davasının sahibiyiz diyenler …!

 Ey hukuku koruduğunu iddia eden Barolar SYK lar neredesiniz ?

 Denizlerin Heykelini diken Chp liler neredesiniz ?

Hele de Filistin’e ağlayan İsrail’e lanet yağdıran İslamcılar, Denizin Filistin için canını ortaya koyarak verdiği mücadelesine azıcık saygınız varsa,  Denizlerin yeniden yargılanmasını en önde, ilk önce sizler  istemeniz gerekmez mi ?

 

 

DENİZLER YENİDEN YARGILANSIN GİRİŞİMİNİ NEDEN  BASLATMIYORSUNUZ?

BAKIN MENDERESLER YARGILAN DI,  HAKSIZLIĞA UĞRADIKLARI  TEYİT EDİLDİ İTIBARLARI İADE EDİLDİ ÜSTELİKTE ANIT MEZARLARI YAPILDI.

 Menderes olayında da görüldüğü gibi, adalet ve hukukun uygulanmasındaki zaafların zaman aşımı olmaz. 

Mesela   hukukta çok görülen uygulama , yanlış yargılama sonucu haksız yere onlarca yıl cezaevinde kalan insanlar, her hangi gelişmeyle yeniden yargılanıyor.  O insana haksızlık edildiği ortaya çıkıyor tahliye oluyor. Tazminat ödeniyor.  


İşte yeniden yargılama bunun gibi adaletin geçte olsa tecelli etmesi için olmazsa olmazıdır hukukun . Yeniden yargılama ne kazandıracak deniyorsa Yeniden Yargılama, Denizlerin idam edilecek suçlarının olmadığı, yeni nesillere ispatlanmış olacak . Memleket halk sevgileri yeniden hatırlanmış olacak.
Bu yetmez mi?

 Deniz ve Arkadaşları yeniden yargılansın Adalet yerini bulsun. 

Ne mutlu Denizlerin  yeniden yargılanmasının farkında olanlara !


Bu makale 611 kez okundu
Yükleniyor...