İzmir de Ulaşım

HİCABİ DEMİRCİ'NİN KALEMİNDEN 'ÇİZGİNİN ÇİZGİSİ' KİTAPÇILARDA

Hicabi Demirci'nin son kitabı'çizginin çizgisi', Tudem yayın gurubunun makası olan desen yayınlarından çıktı.

18 Ağustos 2017 Cuma 17:54
HİCABİ DEMİRCİ'NİN KALEMİNDEN 'ÇİZGİNİN ÇİZGİSİ' KİTAPÇILARDA


Usta Karikatürist Hicabi Demirci'nin son kitabı 'Çizginin Çizgisi', Tudem yayın gurubunun makası olan desen yayınlarından çıktı. 

Usta karikatürist Hicabi Demirci rehberliğinde, içinizdeki gizli karikatüristi uyandırmaya hazır mısınız?

İyi bir karikatüre imza atabilmenin en önemli unsurları nelerdir? Türk karikatür tarihine yön veren isimler kimlerdir? Bir karikatürü “doğru” yorumlayabilmek için hangi ipuçlarına sahip olmak gerekir? Peki, birkaç basit adımla nasıl karikatür çizilir?  

Başta Yunus Nadi Ödülü olmak üzere, 100’ü aşkın ulusal ve uluslararası ödüle değer görülen Hicabi Demirci’nin, karikatür sanatına ışık tutan yeni kitabı 'Çizginin Çizgisi', okurlarını, Türk karikatür evreninde dünden bugüne renkli bir serüvene çıkarırken, herkesi kendi çizim yeteneğini keşfetmeye çağırıyor.  

 

Esin kaynağını, Demirci’nin okullarda gerçekleştirdiği atölye çalışmalarından alan ve içeriğinde pek çok teorik bilgi ile pratik uygulamaya da yer veren bu interaktif kitap, başta öğrenciler olmak üzere her yaştan okurun görsel algısını şekillendirecek bir izlek oluşturuyor.

“Karikatürde Yöntemler”, “Genel Hatlarıyla Karikatür Tarihimiz”, “Mizahi Anlatımın Özellikleri”, “Karikatürde Kavramlar ve Görsel Yorumlama” olmak üzere dört ayrı bölümde ilerleyen 'Çizginin Çizgisi', şimdiye dek bu alanda hazırlanmış en kapsamlı kitap olma özelliğini taşıyor.

Karikatüre tarihsel perspektiften bakmanın yanı sıra, karikatür çizimi ve karikatür yorumlama çalışmaları için çeşitli ipuçları da sunan Hicabi Demirci, karikatür kültürünü ve geleneğini disiplinlerarası bir boyutta irdeleyerek, özgün metinler ve görseller eşliğinde benzersiz bir anlatım üslubu yakalıyor.

Karikatürde yer alan imgelerin zihinlerde yarattığı hayal gücünün analizi ve sentezi üzerine olgun bir yapı kuran Demirci, kitabının sonunda yer verdiği renkli karikatür seçkisi ile evrensel konulara farklı eleştiriler getirerek, okurlarını düşünsel bir yolculuğa sürüklüyor.

“Karikatür, insanı rahatsız eden bir sanattır.”


Hicabi Demirci

Kitap aşağıdaki Tudem adreslerden temin edileceği gibi kitapçılardandan da temin edilebilir.


TUDEM YAYIN GRUBU


www.tudem.com

facebook.com/tudemyayingrubu
twitter.com/tudemyayingrubu

İzmir Merkez: 1476/1 Sokak No: 10/51 Alsancak, Konak / İzmir - Tel: 0(232) 463 46 40 
İstanbul Beşiktaş: Türkali Mah. Ihlamurdere Cad. No: 67/A Beşiktaş / İstanbul - Tel: 0(212) 514 33 70 
İstanbul Kadıköy: Caferağa Mah. Mühürdar Cad. No: 82 Kadıköy / İstanbul - Tel: 0 (216) 541 93 03 
Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 116899 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...
İLGİLİ HABERLER