İzmir de Ulaşım

"Tanı Cooler" Bilim Şenliğinde tanıtıldı

Tanı Koleji öğrencileri, Bornova’da bu yıl üçüncü kez düzenlenen Bornova Bilim Şenliğine katılarak yaptıkları projeleri sergiledi.

07 Mayıs 2018 Pazartesi 13:46
"Tanı Cooler" Bilim Şenliğinde tanıtıldı


Tanı Koleji öğrencileri, Bornova’da bu yıl üçüncü kez düzenlenen Bornova Bilim Şenliğine katılarak yaptıkları projeleri sergiledi.

Üç gün boyunca süren bilim şenliğine katılan Özel Tanı Ortaokulu öğrencileri yaptıkları projelerle büyük ilgi gördü. Elektrik devresi ile çalışan tekne, balon ile hareket eden araba gibi birçok projeyi davetlilere tanıtan öğrencilerin Fen Bilimleri ve Bilim Uygulamaları dersinde öğretmenleri ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımını sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla yaptıkları güneş enerjisi ile çalışan soğutucu da şenlikte katılımcılara tanıtıldı.

Özel Tanı Ortaokulu öğrencileri, adını "Tanı Cooler" koydukları soğutucunun çalışımını şu sözlerle anlattı; "Proje dışarıdan gelen sıcak hava ile çalışmaya başlıyor. İçeriye giren sıcak hava, sistem içerisindeki buz kütleleri sayesinde fanlar yardımı ile dışarıya soğuk hava olarak geri çıkıyor. Proje enerjisini aküden alıyor ve bu akü de güneş paneli ile şarj oluyor böylelikle yenilenebilir enerji üretip kullanıyoruz. Bu proje şuan başlangıç seviyesinde eğer bu proje geliştirilip büyütülürse kliması olmayan arabalarda ve evlerde odalarında doğal klima olarak kullanılabilir".


 

Bu haber 39897 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...