İzmir de Ulaşım

Alsancak’ın Sorunları Ortak Akılla Çözülecek

İzmir’in gözbebeği Alsancak’ın kanayan yarası haline gelen çöp, işporta ve gürültü kirliliği Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.

08 Mayıs 2014 Perşembe 12:44
Alsancak’ın Sorunları Ortak Akılla Çözülecek

 İzmir’in gözbebeği Alsancak’ın kanayan yarası haline gelen çöp, işporta ve gürültü kirliliği Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. İlk kez tüm muhatapların bir araya geldiği toplantıdan, yıllardır süren sorunların çözümü için ‘ortak mücadele’ kararı çıktı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın göreve gelir gelmez düzenlenmesi için talimat verdiği toplantıya Alsancak esnafı, işletmeciler ve semt sakinleri katıldı. 

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, çöp, işgaliye, işporta ve gürültü kirliliği gibi sorunların çözümü için düğmeye bastıklarını belirterek, esnaf ve vatandaştan belediyeye destek vermelerini istedi. Pek çok farklı özelliği bir arada bulunduran bir merkez olan Alsancak’ın aynı zamanda birden çok sorun ve sıkıntıyı içinde barındıran bir yer olduğunu söyleyen Pekdaş, “Burası hem bir yaşam mekanı olarak, hem de işyerleri ve eğlence mekanlarının bir arada bulunduğu bir yer. Temizliği ayrı sorun, gürültü kirliliği ayrı bir sorun. Bu nedenle Alsancak’ı daha yaşanır hale nasıl getirebiliriz, bunu ortaya çıkaracağız. Bunu başardığımız sürece hem daha çok kazanırız, hem de yeni değerler yaratırız” dedi.

ÖNCELİK TEMİZLİK
Sağlanan birlikteliğin tek amacının Alsancak’ı daha yaşanır bir semt haline getirmek olduğuna vurgu yapan Pekdaş, bu hedefle belediye olarak çalışmalara ilk olarak çevre temizliğinden başladıklarını söyledi. Bu dönem daha etkin bir temizlik politikası yürüteceklerini kaydeden Başkan Pekdaş şöyle konuştu:“Belediye olarak bizim asli görevlerimizin başında çevre sağlığını korumak geliyor. İyi temizlik yapmak, çöpü iyi toplamak zorundayız. Bu işleri hiç de küçümsemiyoruz ve aksine önemsiyoruz. Çöp toplamada bile farkımızı ortaya koyacağımızı söylemiştik. Bunun için de çalışmalara başladık. Ekiplerimiz artık daha etkili ve sistemli çalışacak. Tek amacımız Alsancak’ı vatandaşın evinde rahat uyuduğu, çocuklarını korkmadan dışarı çıkardığı, dünyanın her yerinden İzmir’i görmeye gelenlerin ‘Ne kadar güzel bir yer burası’ diyeceği bir yer haline getirmek.” 

İŞPORTAYA KARŞI YENİ ÇÖZÜM
Toplantıda işporta ve gürültü kirliliği gibi sorunlara da değinen Başkan Pekdaş, özellikle gece saatlerinde Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin işporta tezgahlarıyla adeta işgal edildiğini söyledi. Alsancak’ta ticareti yapılamaz hale getirmekten yana olmadıklarının altını çizen Pekdaş, “Kıbrıs Şehitleri gerçekten belli bir saatten sonra yaşanamaz hale geldi. Her yerden o kadar çok şikayet var ki; bunun da önünü almak zorundayız. Zabıta ekiplerimizi denetimlere başladı. Ancak yeni metotları birlikte geliştireceğiz, çözümleri de birlikte uygulayacağız” dedi. Benzerlerinin ilerleyen zamanlarda sık sık tekrarlanacağı belirtilen toplantıda semt sakinleri ve işyeri sahipleri de düşünce ve önerilerini dile getirme fırsatı buldu.
Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 127690 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...
Yorumlar yüklenirken lütfen bekleyiniz...