İzmir de Ulaşım

SIRP’LAR BELGRAD YAKINLARINDA CAMİİ YIKTI

Belgrad şehrine bağlı şirin bir ilçe olan Zemun’da Müslümanların tek camisi ruhsatsız gerekçesiyle Sırp özel kuvvetler tarafından yıkıldı.

30 Mayıs 2017 Salı 12:32

SIRP’LAR BELGRAD YAKINLARINDA CAMİİ YIKTI

 

Sırp Özel Kuvvetler Tarafından Cami Yıkıldı.


Ramazan öncesi Sırbistanda ruhsatsız gerekçesiyle camii yıkımı yapıldı.


Belgrad şehrine bağlı şirin bir ilçe olan Zemun’da Müslümanların tek camisi ruhsatsız gerekçesiyle Sırp özel kuvvetler tarafından yıkıldı.

Yapılaşmanın yüzde 80’nin ruhsatsız olduğu şehirde Müslümanların tek camisini yıktı.

                                            

Mübarek Ramazan ayına günler kala Müslümanların Zemun’da ki tek Cami’nin Sırplar tarafından ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılmasına bölgede yaşayan Müslümanlar dini özgürlüklerinin ellerinden alındığını ve kısıtlamalar getirildiğini söylerken, Cami yıkımına bir tepki de İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül’den geldi.Dernek Başkanı Abdullah Gül tepkisini şu sözlerle ifade etti;  

Bir zamanlar Osmanlının hüküm sürdüğü Balkanlarda yaşayan değişik dinlere mensup vatandaşlara hiç baskı yapmadığı ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden günümüze ülkemizde yaşayan değişik dinlere mensup vatandaşlara hiçbir zaman baskı uygulanmamıştır. Sırp yetkililerin yaptığı cami yıkımının hiçbir gerekçesi olamaz olmamalıdır. Sırplara Fatih Sultan Mehmet’in 1463 yılında Bosna’yı fethettiğinde orada yaşayan halklara sunduğu ahtename’yi hatırlatmak isterim.

Ayrıca, Avrupa İnsan hakları Evrensel bildirgesi Madde:18 şunu söylüyor; Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak, din veya topluca, açık olarak ya da özel biçimde öğrenim, uygulama, ibadet ve dinsel törenlerle açığa vurma özgürlüğünü içerir. Sırp Hükümeti bu maddeden bi haber galiba. Sırp Hükümetini Cami’yi yıkmasından ötürü kınıyorum ve yaptığı bu yanlıştan en kısa sürede döneceğini umut ediyorum dedi. 

Zemun'da yıkılan cami enkaz arasında kılınan öğle namazı
Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 117775 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...