İzmir de Ulaşım

ESKİ BOŞNAK KOMUTAN NASER ORİÇ BERAAT ETTİ

Bosna Hersek Temyiz Mahkemesi tarafından, Bosna'daki (1992-1995) Savaşta Sırp sivillere yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılanan eski Boşnak efsane komutanlardan Naser Oriç hakkında beraat kararı verdi.

30 Kasım 2018 Cuma 18:15

ESKİ BOŞNAK KOMUTAN NASER ORİÇ BERAAT ETTİ

 

Savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılanan eski Boşnak komutan Oriç beraat etti

 

Bosna Hersek Temyiz Mahkemesi tarafından, Bosna'daki (1992-1995) Savaşta Sırp sivillere yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılanan eski Boşnak efsane komutanlardan Naser Oriç hakkında beraat kararı verdi.


Bosna'daki savaş sırasında Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu (ARBiH) bünyesinde görev yapan eski Boşnak Komutan Naser Oriç, Sırp sivilleri öldürmekle suçlandığı davadan beraat etti.Bosna Hersek Temiz Mahkemesi şu açıklamayı yaptı;
Savaş sırasında 'Bratunac ve Srebrenitsa'da Sırp sivilleri öldürdüğü iddiasıyla hakim karşısına çıkarılan Naser Oriç ile aynı davada yargılanan Sabahudin Muhic'in suçsuz bulunduğu ifade etti..


Bosna'daki savaşta ülkenin doğusundaki Srebrenitsa bölgesinde görev yapan Oriç ile eski Boşnak asker Muhic, Sırp esirlere yönelik savaş suçu işlemekle suçlanıyordu.Boşnaklar arasında "efsane komutan" olarak da anılan Naser Oriç, daha önce Sırpların benzer suçlamaları nedeniyle Hollanda'nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde (ICTY) de yargılanmış ve suçsuz bulunmuştu.


Bosna Hersek Mahkemesi Temyiz Konseyi ise eski Boşnak komutan Naser Oriç hakkında 9 Ekim 2017'de verilen beraat kararına Savcılığın yaptığı itirazı haklı bularak 8 Haziran'da kararı bozmuş ve yeniden yargılamaya hükmetmişti.


Bu arada, Saraybosna'daki mahkeme binasının önünde toplanan yüzlerce Boşnak, Oriç hakkındaki kararın açıklanmasını bekledi.


Karar duruşmasına Srebrenitsa katliamında ölenlerin yakınları da katılırken, mahkeme binası önünde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.


Ellerinde, "Suçlu değil kahraman" ve "Suçluyla kurban bir tutulamaz" yazılı dövizler taşıyan kalabalık, beraat eden Naser Oriç'e mahkeme binası önünde sevgi gösterisinde bulundu.


Naser Oriç, 2008 yılında Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından Sırplara karşı savaş suçlarıyla ilgili olarak beraat etmişti. Ancak Haziran ayında tutukluları öldürmekle suçlayan Sırbistan tarafından İsviçre'de tekrar tutuklanmıştı.Naser Oriç kimdir?

3 mart 1967'de Srebrenica yakınlarındaki Potocari'de doğmuştur. Yugoslavya döneminde polis akademisini bitirmiş ve özel kuvvetlerde görev yapmıştır. Savaş zamanı Bosna-Hersek ordusuna katıldı.


Bosnalı yazar isnam taljic'in Naser Oriç için şunları söylemişti; "o Srebrenitsa'da olsaydı, kendilerini neyin beklediğini bilen çetnikler saldırmaya cesaret edemezlerdi" dediği, Sırpların korkulu rüyası, büyük Boşnak babayiğit.
 
Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 97312 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...