İzmir de Ulaşım

ZEYTİN AĞAÇLARINDAN MEKTUP VAR

Balıkesir’in Burhaniye ilçesi, Pelitköy’de asırlık zeytin ağaçlarının bulunduğu ve vatandaşların mesire yeri olarak kullandıkları arazinin vakıflar tarafından turizm amaçlı otel yapılmak üzere ihaleyi çıkarılmasına tepkiler sürüyor.

06 Nisan 2021 Salı 15:39


BURHANİYE
/ Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü 24 bin metre karelik zeytinlik alanının turizm amaçlı kullanılmak amacıyla geçtiğimiz günlerde ihalesinin duyurusunu yapmıştı. Bölgede yaşayan vatandaşlar ve çevre platformu ihalenin iptal edilmesi amacıyla basın açıklamasıyla özelleştirmeye karşı çıkarak tepkilerini dile getirdi. Atalarından kalan asırlık zeytin ağaçlarının çocuklarına kalmasını isteyen ve zeytinin başkenti Burhaniye’nin böyle bir satışı hak etmediğini belirten Avukat Filiz Sonsuz’un Burhaniye Çevre Platformu, Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu, Gömeç Çevre Platformu adına okuduğu ortak açıklama şöyle:“'EY  İNSANOĞLU, 6  Nisan Salı günü saat 14:00’de Balıkesir’de yapılacak ihale ile içinde bulunduğunuz bu zeytinlik alan turizm alanı olarak otel ve günübirlik konaklama alanı yapılmak üzere ihale ile kiralanacak. İhale dosyasına göre bizlerden  taşınabilir olanları taşınacak, çeşitli nedenlerle taşınamayanları ise kesilip “ODUN” olarak değerlendirilecek. Kapınıza dayanan kuraklık nedeni ile bizlere ve yeşile hava kadar ihtiyaç duyduğunuz bu dönemde bizlerin kesilmesi  sizler  için intihar, biz zeytin ağaçları  için cinayettir.

Sesimize ses, nefesimize soluk olun.  İhalenin yapılmasını engelleyin. Bizleri bu zulümden kurtarın!”

 

 

Haber: Leyla Küçükçetin
 
Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 1822 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...