İzmir de Ulaşım

21 YILDIR DİNMEYEN ACI:SREBRENICA KATLİAMI

Eski Yugoslavya'da 8 binden fazla Boşnak'ın öldürüldüğü Srebrenitisa Katliamı 21 yıl önce 11 Temmuz'da başlamıştı.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 14:56
21 YILDIR DİNMEYEN ACI:SREBRENICA KATLİAMI  


Eski Yugoslavya'da 8 binden fazla Boşnak'ın öldürüldüğü Srebrenitisa Katliamı 21 yıl önce 11 Temmuz'da başlamıştı.

Katliamda hayatını kaybedenler törenlerle anılıyor. Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gördüğü en büyük kitlesel katliam olan Srebrenica Katliamı, 21 yıl sonra da Boşnakların kalbinde büyük bir acı olmayı sürdürüyor.

Katliamın kurbanları, başta Bosna-Hersek olmak üzere dünyanın pek çok yerinde anıldı. Almanya'da düzenlenen anma törenine katılan Dortmund Boşnak Toplumu derneğinden Mehmed Valyevaç, 1995 yılında 8 binden fazla Müslümanın katledildiğinin unutulmaması gerektiğini söyledi. Katliamın  

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra meydana gelen en büyük savaş suçu olduğunu ifade eden Valyevaç, "Böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde tekrar etmemeli" diye konuştu.


Öte yandan Bosna-Hersek'te ise kitlesel mezarlarda kimlik tespiti yapılan Boşnakların, Potoçari Anıt Mezarlığı'na yeniden defnedilme işlemleri sürüyor. Katliamın başlangıcının 21'inci yıldönümünde kimliği tespit edilen 127 cenazenin daha Anıt Mezarlığa gömülmesi bekleniyor. AFP Ajansına konuşan Boşnak Münevver Bogiloviç, "Bu sene benim için daha da üzücü, eşimi, kardeşimi, kaynımı ve amcamı yeniden toprağa verdim" dedi. Bogiloviç, yakınlarının hepsinin katliamda öldürüldüğünü söyledi.


SOYKIRIM TASARISINA RUSYA'DAN VETO
Binlerce Boşnak'ın hayatına mal olan katliam Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 'soykırım' olarak nitelendirildi. Ancak Srebrenica Katliamı'nın BM bünyesinde de soykırım olarak kabul edilmesi ve kınanmasını öngören karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın vetosuyla reddedilmişti.


NE YAŞANMIŞTI?
Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi. Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnak erkeklerden 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.


SREBRENİCA KURBANLARI DEFNEDİLİYOR 
Srebrenica soykırımının yıldönümünde kimlikleri yeni tespit edilen 127 kişi bugün defnediliyor.

Srebrenica soykırımında hayatını kaybeden 127 kurbanın cenazeleri düzenlenen törenle Potoçari Mezarlığı'na defnediliyor. Törene Türkiye adına Mevlüt Çavuşoğlu katılıyor.

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenica soykırımının 21. yılı kapsamında bu yıl düzenlenecek anma törenlerinde, 127 kurban toprağa veriliyor.

Dün Visoko'dan yola çıkarak Srebrenica'ya getirilen tabutlar, savaş esnasında Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yapan Hollandalı askerlerin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasına yerleştirilmişti.

Fabrikadan omuzlarda çıkartılan cenazeler, bugünkü tören için Potoçari Şehit Mezarlığı'na taşındı. Tabutların mezarlığa taşınması sırasında duygusal anlar yaşandı.

Bu yıl defnedilecek 127 kurbanın 12'sinin öldürüldüğünde 18 yaşından küçük olduğu, en genç kurbanın 14 yaşındaki Avdija Memic, en yaşlısının ise 77 yaşındaki Mustafa Hadzovic olduğu açıklanmıştı.

 
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...