İzmir de Ulaşım

Sırplar, Artık Srebrenitsa Soykırımını İnkar Edemeyecek

Srebrenitsa soykırımını inkar edenler 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabilecek.

17 Kasım 2016 Perşembe 16:41
İzmir Tabela, Neon Tabela, Krom Kutu Harf, Pleksi Kutu Harf, Vinil Germe Uygulama, Dijital Baskı
Sırplar, Artık Srebrenitsa Soykırımını İnkar Edemeyecek


Srebrenitsa soykırımını inkar edenler 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabilecek.

Sırbistan'da AB'ye uyum düzenlemeleri çerçevesinde geçirilmesi planlanan tasarı kabul edilirse soykırımı inkar etmek suç sayılacak.

Sırbistan Meclisi'nde tartışılmaya başlanan tasarı çerçevesinde Sırbistan'da veya uluslararası bir mahkeme tarafından soykırım, insanlığa karşı suç veya savaş suçu olarak tanınmış olayları inkar etmek suç sayılacak. Sırbistan tarafından tanınmayan Srebrenitsa soykırımı ise bu çerçevede Lahey'deki uluslararası mahkeme tarafından soykırım kabul edildiği için inkârı suç teşkil edecek.

Bunun yanı sıra hiçbir uluslararası mahkeme tarafından tanınmayan sözde Ermeni soykırımı iddialarının inkarının suç sayılması söz konusu olmayacak. 


Diğer taraftan meclisteki milliyetçi çevreler kanun tasarısında soykırıma ilişkin maddelerin silinmesini talep ederken Sırp Radikal Partisi lideri Voyislav Şeşely, meclisteki tartışmada Srebrenitsa soykırımını inkar etmenin yasaklanmaması gerektiğini söyledi. Kendisi de savaş suçlarından yargılanan Şeşely, bu şekilde uluslararası mahkemelerin kararlarının eleştirilebilir kalacağını ifade etti.

Kaynak:Zambak.ba
 
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...