İzmir de Ulaşım

SIRBİSTAN İSLAM BİRLİĞİ CAMİİ’NİN YIKILMASINI MI İSTİYOR?

Sırbistan’ın Sancak bölgesinde bulunan, tarihi geçmişi olan Novipazar şehrinde bulunan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlara armağanı, Sancak Bölgesi’nin sembol eserlerinden biri olan Arap Camii (Hasan Çelebi Camii) neden yok olmak üzere.

21 Eylül 2018 Cuma 16:42
İzmir Tabela, Neon Tabela, Krom Kutu Harf, Pleksi Kutu Harf, Vinil Germe Uygulama, Dijital Baskı

İZMİR BOSNA SANCAK DERNEK BAŞKANI ABDULLAH GÜL; ‘NOVİ PAZAR’DA ONARIM ADI ALTINDA CAMİİ YIKIYOR’

 

SIRBİSTAN İSLAM BİRLİĞİ CAMİİ’NİN YIKILMASINI MI İSTİYOR?

 

Sırbistan’ın Sancak bölgesinde bulunan, tarihi geçmişi olan Novipazar şehrinde bulunan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlara armağanı, Sancak Bölgesi’nin sembol eserlerinden biri olan Arap Camii (Hasan Çelebi Camii) neden yok olmak üzere.Sırbistan İslam Birliği’nin mayıs ayında Restorasyona çalışmasına başladığı 500 yıllık camii, çalışmaların düzgün ve sağlıklı bir şekilde yapılamamasından ötürü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 1528 yılında yapılan ve Sancak Bölgesi’nin başkenti Novi Pazar’ın en önemli eserlerinin başında gelen caminin yürek burkan bu halini gören Novi Pazarlıların gerçek anlamda üzüntülerini sosyal medya üzerinden dile getiriyorlar. Novi Pazarlılar çalışmaların gerçek anlamda yürütülmemesine büyük tepki gösterirken, ellerinden bir şey gelmediğini söylüyorlar.Konuyla ilgili İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül şunları söyledi;

‘Ne acıdır ki adı ‘İslam Birliği’ olan kurumun kime ve neye hizmet ettiğini anlamak gerçekten çok güç. Adında İslam olan kurumun ‘Arap Camii’ sini onarmaya başladığı Mayıs ayında Novi Pazarlı hemşerilerimiz gerçek anlamda umutlanmıştı. Osmanlı’nın mirası olan 500 yıllık camii onarımının ardından yine dimdik ayakta duracak diyorlardı.

Gelinen noktanın hiçte öyle olmadığı ilerleyen aylarda ortaya çıktı.

Şimdi burada İzmir Bosna Sancak Derneği olarak adı ‘İslam Birliği’ olan kuruluşa soruyoruz.

Amacınız Sancak Bölgesi’nin sembol isimlerinden olan ‘Arap Camii’ yıkmak mı?

Siz kime ya da kimlere hizmet ediyorsunuz?

Adınızda bulunan ‘İslam’ kelimesini derhal çıkarınız.

Müslümanların ‘Arap Camii’nde namaz kılmasını istemiyor musunuz?

Amacınız onarım adı altında ‘Arap camii’ yi yıkmak mı?

Arap Camii’nin yıkılması sizlerin vicdanını sızlatmıyor mu?

Göreviniz Novi Pazar’da yaşayan Müslüman halkı ağlatmak mı?

Bu yıkım işinden derhal dönmenizi ve onarımın kısa sürede tamamlanarak ibadete açılması için gerekli çalışmaları yapmanızı bekliyoruz’ dedi.

 

Haber:Doğan Prepol
Haber Kaynağı: ESH
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...